среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżni��.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy sztachety z Winylu na plot i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztacheta z PCV na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o równych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta plastikowe używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ploty plastykowe na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz własnych upodobań forma kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki i sztachety z PCV na plot i bramę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nierównych układach, należy je odpowiednio dobierać tzn. tak, by kształt każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий