понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej po prostu ��ywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą tez za dekoracje. W większości wypadków takie sztacheta z PCV stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których prędko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Dużo czaru maja tez takie rosnące ploty, które prowadza przez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie plątanina gałązek bądź kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często także bujnie kwitną, lecz potrzebują również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztachety PVC z Wałcza zdołają być niezmiernie cienkie, chociaż wypada je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bo takie plot zakłada się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий